headerphoto

Adjudicators

Saturday & Sunday, WDSF Open Youth & Juniors II St & La

  • Miroslav Balun, Slovakia
  • Vitautas Bankauskas, Lithuania
  • Sergey Dorogovtsev, Ukraine
  • Alexej Galchun, Russia
  • Andrea Garcia-Lopez, Germany
  • Mikhail Pavlinov, Belarus
  • Francesca Pietramale, Italy
  • WDSF-Chairman: Manfred Ganster, Germany
Saturday, Jun I C St, BSW AK I St, Juv C St, Youth C La, Youth D La
  • Jekaterina Perederejeva, Askania TSC Berlin
  • Frank Repschläger, TSG Terpsichore e.V., TSA Friedberg
  • Karsten Riemer-von Schroeders, Bielefelder TC Metropol
  • Julia Schanz, TanzCentrum Gold und Silber Bremen
  • Sergej Sonnemann, Tanzsportzentrum Blau Gold Berlin
Saturday, Jun I B St, Juv D St, Jun I D St, Youth B La, Jun II D La, Jun II C La
  • Andreas Krause, Gelb-Schwarz-Casino München
  • Christoph Losensky, Tanzclub Bernau
  • Angela Müller, TSC Castell Lippstadt
  • Carolin Queck, Askania - TSC Berlin
  • Dr. Matthias Werner, Ahorn Club, TSA im Polizei-SV Berlin
Saturday, Youth B St, Jun II D St, Jun II C St, Jun I B La, Juv D La, Jun I D La
  • Grant Baartzes, South Afrika
  • Friedemann Barthel, Tanzsportgemeinschaft Fürth
  • Stefan Heinrich, Askania - TSC Berlin
  • Cornel Müller, TSC Castell Lippstadt
  • Saskia von Schroeders, Bielefelder TC Metropol
Saturday, Youth C St, Youth D St, Jun I C La, BSW AK I La, Juv C La
  • Daniel Bumhoffer, TSA im Osnabrücker SC 1849
  • Janine Knop, Creative Club Berlin-Club für Amateurtanzsport
  • Tanja Kuschill, TSC Dance Gallery e.V. Königsbrunn
  • Dominic Mohrenz, Tanzsportzentrum Blau Gold Berlin
  • Alexander Raith, TSC dancepoint Königsbrunn
Sunday, Jun I C La, Juv D La, Juv C La, Youth C St, Youth D St
  • Klaus Meng, Tanzsportclub Dortmund
  • Frank Repschläger, TSG Terpsichore e.V., TSA Friedberg
  • Julia Schanz, TanzCentrum Gold und Silber Bremen
  • Calvin Strauß, Tanzsportzentrum Blau Gold Berlin
  • Ilka Wambeck, Tanzsportclub Magdeburg
Sunday, Jun I B La, BSW AK II La, Jun I D La, Youth B St, Jun II D St, Jun II C St
  • Arkadij Gorischnik, Ahorn Club, TSA im Polizei-SV Berlin
  • Gordon Knittel, btc Grün-Gold der Turngemeinde in Berlin 1848
  • Andreas Krause, Gelb-Schwarz-Casino München
  • Angela Müller, TSC Castell Lippstadt
  • Jana Otto, Tanzklub Blau-Gold Leipzig
Sunday, Youth B La, Jun II D La, Jun II C La, JUN I B St, Juv D St, Jun I D St
  • Cornel Müller, TSC Castell Lippstadt
  • Alexander Raith, TSC dancepoint Königsbrunn
  • Julia Nina Schäfer, TSC Just Dance Berlin
  • Arnd Steinhäuser, TSC Schwarz-Gold d. ASC Göttingen 1846
  • Dr. Matthias Werner, Ahorn Club, TSA im Polizei-SV Berlin
Sunday, Youth C La, Youth D La, Jun I C St, BSW AK II St, Juv C St
  • Benjamin Hirsch, Tanzsportclub Dortmund
  • Johannes Koch, Tanzsportzentrum Blau Gold Berlin
  • Tanja Kuschill, TSC Dance Gallery e.V. Königsbrunn
  • Christine Rothe, Askania - TSC Berlin
  • Fabian Wendt, TC Spree-Athen Berlin
  • DTV-Chairman: Saturday Martin Schmiel, Berlin - Sunday Hendrik Heneke, Berlin