headerphoto

Adjudicators

Saturday & Sunday, WDSF Open Youth & Juniors II St & La

  • Irina Asriyan, Russia
  • Ojars Bacis, Latvia
  • Hendrik Heneke, Germany only Juniors II Standard
  • Jaroslav Kucera, Czech Republic
  • Timo Kulczak, Germany exept Juniors II Standard
  • Pino Magnelli, Italia
  • Alicja Majewska, Poland
  • Ivanka Marki, Croatia
  • WDSF-Chairman: Manfred Ganster, Germany
Saturday, Jun I C St, BSW AK I St, Juv C St, Youth C La, Youth D La
  • Yannick Drünkler, Grün-Gold-Club Bremen
  • Sonja Kiau, Ahorn Club TSA im Polizei-SV Berlin
  • Janine Knop, Creative Club Berlin
  • Jekaterina Perederejeya, Askania TSC Berlin
  • Hagen Winterfeldt, Tanzsportzentrum Blau Gold Berlin
Saturday, Jun I B St, Juv D St, Jun I D St, Youth B La, Jun II D La, Jun II C La
  • Marion Dehling, TTC Carat Berlin
  • Mark Hebell, Tanzakademie Berlin
  • Carolin Queck, Askania TSC Berlin
  • Alexander Raith, TSC dancepoint Königsbrunn
  • Stephan Schulze, TSC Rot-Gold Potsdam
Saturday, Youth B St, Jun II D St, Jun II C St, Jun I B La, Juv D La, Jun I D La
  • Klaus Kühn, TSC Concordia Wolfsburg
  • Christoph Losensky, Tanzclub Bernau
  • Manuel Schöke, TTC München
  • Andrea Stachetzki, Askania TSC Berlin
  • Elena Zverevshikova, btc Grün-Gold der Turngemeinde in Berlin
Saturday, Youth C St, Youth D St, Jun I C La, BSW AK I La, Juv C La
  • Annegret Kühn, TSC Concordia Wolfsburg
  • Klaus Meng, TSC Dortmund
  • Ralph Müller, Tanzsportzentrum Blau Gold Berlin)
  • Sergey Tatarenko, Ahorn Club, TSA im PSV Berlin
  • Sabine van Horrick, TSA d. MTV Wolfenbüttel
Sunday, Jun I C La, Juv D La, Juv C La, Youth C St, Youth D St
  • Alexander Chaustov, OTK Schwarz-Weiß 1922 im SCS Berlin
  • Klaus Meng, TSC Dortmund
  • Alexander Raith, TSC dancepoint Königsbrunn
  • Julia Nina Schäfer, TSC Just Dance Berlin
  • Calvin Strauß, Tanzsportzentrum Blau Gold Berlin
Sunday, Jun I B La, BSW AK II La, Jun I D La, Youth B St, Jun II D St, Jun II C St
  • Rudolf Grabon, TTC München
  • Torsten Kühl, Blau-Weiss Berlin
  • Mario Melles, RRC Skyline Berlin
  • Dr. Matthias Werner, Ahorn Club, TSA im PSV Berlin
  • Elena Zverevshikova, btc Grün-Gold der Turngemeinde in Berlin
Sunday, Youth B La, Jun II D La, Jun II C La, JUN I B St, Juv D St, Jun I D St
  • Frank Foelske, Royal Dance Berlin
  • Gordon Knittel, btc Grün-Gold der Turngemeinde in Berlin
  • Lutz Peinke-Dean, Tanzclub Saxonia Dresden
  • Daniel Stelter, Creative Club Berlin
  • Ronald Stiegert, Ahorn Club TSA im PSV Berlin
Sunday, Youth C La, Youth D La, Jun I C St, BSW AK II St, Juv C St
  • Yannick Drünkler, Grün-Gold-Club Bremen
  • Johannes Koch, Tanzsportzentrum Blau Gold Berlin
  • Julia Schanz, TanzCentrum Gold und Silber Bremen
  • Sergey Tatarenko, Ahorn Club, TSA im PSV Berlin
  • Holger Wenzel, btc Grün-Gold der Turngemeinde in Berlin
  • DTV-Chairman: Saturday Hendrik Heneke, Berlin - Sunday Stefan Bartholomae, Berlin